Bizimle Paylaşın

Blog

DOĞRU EL YIKAMA NEDİR?
DOĞRU EL YIKAMA NEDİR?

Su ve sabun uygun şekilde kullanıldığında kurulamanın da desteği ile el yüzeyindeki hastalık ve bulaşmalardan sorumlu olan geçici mikroorganizmalar uzaklaştırılmakta, antiseptik etkenler ise el yüzeyindeki tüm mikroorganizmaları öldürmekte ya da etkisiz hale getirmektedir

Kalıp sabun veya sıvı sabunların kullanımlarında belirgin bir üstünlük olmadığı ifade edilse de kontamine olma riski daha az olan sıvı sabunların tercih edilmesi önerilmektedir. Kalıp sabun tercihinde ise öneri boyutların mümkün olduğunca küçük tutulmasıdır.

El yıkamada kullanılacak suyun çok sıcak olması deriyi tahriş ederek mikroorganizma girişine ortam hazırlayabileceğinden mutlaka ılık ve akan halde olması gerekmektedir

Yıkamadan sonra eller iyice kurulanmalıdır. Eğer eller ıslak ve nemli kalırsa mikroorganizmaların bulaşması kolaylaşacaktır.

Yapılan araştırmalarda kurulamanın mekanik etkisi ile el yüzeyindeki mikroorganizmaların yaklaşık 100 kat azaltıldığı belirtilmektedir. Kurulamada hem sağlıklı hem de etkili olması nedeni ile tek kullanımlık kâğıt havlular önerilmektedir.

Ellerimizi Ne Zaman Yıkamalıyız?

Eldiven takmadan önce, eldiven çıkardıktan sonra

İşe başlamadan önce, işi bitirdikten sonra ve iş değişikliklerinde

Pişmiş gıdalara dokunmadan önce

Bozulmuş gıdalara ve çöplere dokunduktan sonra

Kirli malzemelere dokunduktan sonra

Çiğ ve kirli gıdalara dokunduktan sonra

Kıyafet değiştirdikten sonra

Saç, ağız ve buruna dokunduktan sonra

Temizlik yaptıktan sonra

Hapşırdıktan, öksürdükten sonra

Yara ve sivilcelere dokunduktan sonra

Sigara içtikten sonra

Dışkı, idrar, kan gibi vücut atıklarına dokunduktan sonra

Para, gazete, kalem, vb. eşyalara dokunduktan sonra

Tüm hayvanları elledikten sonra; Eller mutlaka yıkanmalıdır.

El Yıkamada nelere dikkat edilmelidir;

Hastalıklardan ve mikroorganizmalardan korunabilmenin tek yolu etkili bir temizliktir. Doğru yıkama ile ellerdeki hastalık yapıcı mikroorganizmaların uzaklaştırılması sağlanabilmektedir.